Sağlık Hakkında Bilgiler | Sağlık Makaleleri | Güncel Teknoloji |

Kadın Hastalıkları

Yumurtalık Kanseri, Yumurtalık Kanseri Nedenleri, Yumurtalık Kanseri belirtileri, Yumurtalık kanseri tedavisi

Reklam
Yumurtalık Kanseri
Yumurtalık kanseri dünya üzerinde kanser türlerinde 5. sıradadır. Ölümcül bir kanser çeşididir. Eğer bulunduğu yer belli bir bölgedeyse hasta 5 yıldan daha fazla yaşamaktadır.
Yumurtalık kanseri olma riski yaş ilerledikçe artar. 45 yaşından sonra görülme riski daha fazladır. 75 yaşından sonra bu risk oldukça yükselir. Özelikle menopozdan sonra görülme sıklığı daha fazladır.
Yumurtalık Kanseri Nedenleri
Genel nedenlerden bir tanesi doğum yapmamış olmaktır. Doğum yapıldığı zaman risk daha da azalmaktadır. Aynı şekilde gebelik önleyici ilaçlar da yumurtalık kanserine karşı bir koruyucu özellik taşımaktadır. Diğer bir neden ise ailesel öykü ve genetiksel olduğu düşünülmektedir.
Diğer nedenlerin bir tanesi de çevresel faktörlerdir. Menopozdan sonra kadınlık hormonunun tek başına verilmesi yumurtalık kanserine yakalanma riskini daha da arttırmaktadır.
Belirtiler
Bütün yumurtalık kanserleri erken dönemde belirti meydana getirmez. Yumurtalık kanseri olan kişilerin belirtileri birbirine benzemektedir. Yüzey epitelinden köken alan yumurtalık kanserleri büyüyene kadar bulgu vermez. Büyürse karın ağrısı, idrara çok çıkma, karında şişlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi bozuklukları verir.


Yumurtalık kanserlerinin %30’u doktor kontrol sırasında şans eseri saptanır. İleri dönemde ise vajinal kanama, karında asit birikimi, karında fazla şişlik gibi belirtiler meydana getirir.
yumurtalik+kanseri1 300x226 Yumurtalık Kanseri, Yumurtalık Kanseri Nedenleri, Yumurtalık Kanseri belirtileri, Yumurtalık kanseri tedavisiTANISI
Vajinadan girilen bir kameralı aletle yumurtalıklarda kist olup olmadığına bakılır. Eğer kist varsa doktor kötü huylu mu iyi huylu olduğunu anlamak için karından bir kesik atarak girer. Diğer bir bulguda kan testi sonuçlarında CA-125’in yüksek çıkmasıdır. Ama bu kesin bir yöntem değildir çünkü CA-125 sadece yumurtalık kanserinde yükselmez, kistlerde tümörlerde de yükselir.
TEDAVİSİ
Genel olarak bir tedavisi yoktur. Sağ kalım oranı çok düşüktür. İlk tedavide ameliyat yapılır. Sonrasında ışın tedavisi, kemoterapi gibi tedaviler uygulanır. Sonrasında tekrardan ameliyat edilebilir.
Tedavide erken teşhis önemlidir. Eğer ilk devrede yumurtalık kanserine teşhis konulursa 5 yıllık sağ kalım oranı %70’dir. Ama hastalığın 4. Evresinde saptanırsa sağ kalım oranı çok düşüktür.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Arşivler
Son yorumlar
  • Jithender: Merhaba,Ben 32 yasindayim, Benim iki dgaomdun sonra goguslerim hem kuculdu hem sarkti, onun icin buyutmek ve diklesmelerini istiyorum. Karin bolgesinde alinan fazla yaglarla boyle bir ameliyamt mumkunmu beni bilgilendirirseniz sevinirim cunku benim icin iki ameliyat birden gelisir cunku ayni zamanda karin bolgesindeki yaglardan kurtulamiyorum.
    View Post
Hakkımızda
Saglikmakalesi.Net'de verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitede sağlık hizmeti verilmemektedir. Siz her ihtimale karşı doktorunuza başvurunuz.
Sosyal Paylaşımlar