Sağlık Hakkında Bilgiler | Sağlık Makaleleri | Güncel Teknoloji |

Genel Hastalıklar

Depresyon Nedir? Tedavisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reklam
Depresyon hayattan bezme, düşük moralli olma ve çoğu zaman intiharı bile düşündüren kişinin kendi kendine yarattığı zihinsel bir hastalıktır. Türkiye’de çoğu kişi depresyon hastalığından acı çekmektedir. Hayatında herkesin belli bir buhranlı dönemi vardır. Ama bu sıkıntılı dönem 2-3 haftadan fazla sürüyorsa sizin depresyonda olma ihtimaliniz çok yüksektir. İnsanlar depresyona girdikleri zaman kendilerini toplumdan kaçırmaya çalışırlar ve böyle yaparak daha iyi hissetlerini sanarlar. Depresyonun tedavisi vardır.
Nedenleri:
Mutsuzluk hissi, ümitsizlik, uyuma problemleri, yeme alışkanlıklarının değişmesi, endişeli olmak, kötümser olmak, suçlu ve çaresiz hissetmek, zor konsantra olmak, yorgunluk ve enerji kaybı gibi nedenler altında yatabilir. Ama daha hala kesin olarak neyin neden olduğu bulunamamıştır.
Depresyonun Çeşitleri:


Depresyonun çeşitleri çok fazladır. Bunlardan bir tanesi ağır depresyon(Major Depresyon) bu depresyonda uyku bozukları, yeme sorunları, umutsuzluk, hayattan zevk alamama, konstrasyon güçlüğü ve enerji azlığı gibi etkiler görülür. Ve hatta bu ağır depresyonda ölme isteği bile olabilir. Diğer çeşitlerinden bir tanesi de distimi(hafif depresyon)’dur. En önemli özelliği yaklaşık olarak 2 yıla yakın bir süredir devam ediyor olmasıdır. Bu depresyon çok büyük etkiler yoktur ama kişi genelde kendisini çökmüş gibi hisseder ve vücudunu halsiz hissedebilir. Bu depresyonun neyin neden olduğu bilinememektedir ve aniden ortaya çıkabilir.  Mevsimsel depresyonlar da sadece belli bir mevsimde ortaya çıkar sonrasında kaybolur. Bunda depresyonun tüm özellikleri görülür. Depresyonun diğer çeşitlerinde örneğin bir kişi yakınını kaybettiği zaman odasına kapanıp günlerce ağlıyor hiç bir şey yemiyorsa bu kişiye depresyona girdi demek için 1 yıl beklemenin bir anlamı yoktur, hemen doktora başvurulması gerekir.  Depresyonun bilinmeyen bir sürü çeşidi olabilir. Birden ortaya çıkıp hemen kaybolabilir. Ama her üzüntü bir depresyon değildir.
depresyon1 300x225 Depresyon Nedir? Tedavisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?Depresyonun Tedavisi
Depresyonun tedavisinden genellikle antidepresan ilaçlar, pskilojik tedavi, aile terapisi, elektrokulvunsiv gibi tedaviler kullanılır.
İnsanların 3’de 2’si ağır depresyonda olmasına rağmen tedaviyi red etmektedir. Ama tedaviyi kabul edenlerin %80’inde iyileşmelerin görüldüğü saptanmıştır. Tedavisiz olarak süren depresyon haftalarınızı alabilir. Sizleri yanlış bir şeyler yapmaya sürükleyebilir. Sürekli olarak yapılan bir tedavi sizlerin depresyona yakalanma riskinizi oldukça azaltır.

Tagged , ,

Related Posts

One Comment

  1. AnonymousMay 15, 2012 at 16:03Reply

    hocam depresyondayım galiba :(

Leave a reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Arşivler
Son yorumlar
  • Jithender: Merhaba,Ben 32 yasindayim, Benim iki dgaomdun sonra goguslerim hem kuculdu hem sarkti, onun icin buyutmek ve diklesmelerini istiyorum. Karin bolgesinde alinan fazla yaglarla boyle bir ameliyamt mumkunmu beni bilgilendirirseniz sevinirim cunku benim icin iki ameliyat birden gelisir cunku ayni zamanda karin bolgesindeki yaglardan kurtulamiyorum.
    View Post
Hakkımızda
Saglikmakalesi.Net'de verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitede sağlık hizmeti verilmemektedir. Siz her ihtimale karşı doktorunuza başvurunuz.
Sosyal Paylaşımlar