Sağlık Hakkında Bilgiler | Sağlık Makaleleri | Güncel Teknoloji |

Genel Hastalıklar

Burkulma Nedir? Burkulma Tedavisi nasıl yapılır?

Reklam

Burkulma
Kemikleri saran bir bağ doku vardır. Bu bağ dokuda herhangi bir zorlanma sebebiyle zedelenme meydana geldiği zaman burkulma denen olay gerçekleşir.
Nedenleri
Eklemlerimizi herhangi bir ters hareketle zorladığımız zaman burkulma olayı gerçekleşir ya da teknik bilgiyle lifli bağ dokuları gerilebileceğinden fazla gerilirse burkulma olur. Bağ dokuyla birlikte bazı damarlar da kopmasıyla birlikte burkulma olan yerlerde kanama ve morluklar meydana gelebilir. Ayak bileği vücudun en hareketli bölgesidir ve bütün vücudun yükünü taşıdığı için vücudun en hassas bölgesidir.
Genel Olarak Belirtiler
Kaslarda, liflerde, tendondanlarda oluşabilecek bir zedelenme sonucunda burkulma olan yer iltihaplanmaya başlar. Sinir uçları ne kadar zarar gördüyse ağrının şiddeti de o kadar fazla olur. Zarar gören lifli dokudan zehir çıkmaya başlar. Kanamaya uğrayan damarlarda morluklar meydana gelir. Yaralanmayı iyileştirmek için damarlar başlarını genişletir ve zehri atmaya çalıştığı için şişlik meydana getirir.
Tedavisi
tis but a sprain1 150x150 Burkulma Nedir? Burkulma Tedavisi nasıl yapılır?

Küçük çaplı bir burkulmaysa olduğu yerde iyileşmesini beklemek daha iyidir. En iyi uygulama burkulan bölgeye 15-20 dakkaya bir buz uygulaması yapmaktır. Bu sayede kan akışını yavaşlatmış ve şişliği azaltmış olacağız.
Sinir uçlarından sıvı çıkacağı için bu sıvı ağrı yapabilir. Bunun için bir bandajla sıkılmalıdır. Ama bu bandaj kan akışını engellememelidir.
Burkulmaların iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Örneğin ciddi bir ayak burkulmasının iyileşmesi için 1-1,5 ay gibi bir süre gereklidir. Bu süre zarfında ayak hareket ettirilmemeye özen gösterilmelidir ve kanın birikmemesi için yüksek bir yere konulmalıdır. Eğer kolda bir burkulma varsa boyuna asılmalıdır. Burkulmanın tedavisini hızlandırmak için burkulma olduktan 1 kaç gün sonra sıcak su uygulaması yapılabilir. Ama bazı burkulmalar çok ciddi olabilir. Bu burkulmalarda doktora gitmekte fayda vardır. Bazı durumlarda burkulmalar kalıcı hasarlar bırakabilir. Bunun önüne geçebilmek adına cerrahi müdehale gerekebilir.
Burkulmalarda ağrıyı azaltmak için geçici bir rahatlama sağlamaya yarayan ağrı kesiciler kullanılabilir. Ama hasta bununla iyileştiğini düşünür ve günlük işlerine geri dönerse bu ciddi hasarlar meydana getirebilir. Ağrı bir hafta kadar süre zarfında günden güne azalmaya devam eder. Ama eğer ağrı azalmıyorsa doktorunuza başvurun çünkü eklemde herhangi bir çatlak meydana gelmiş olabilir.Burkulma11 150x150 Burkulma Nedir? Burkulma Tedavisi nasıl yapılır?

Tagged , , ,

Related Posts

One Comment

  1. johnosonMay 7, 2012 at 19:31Reply

    Merhaba hocam bu bilgileri verdiğiniz iyi oldu. Teşekkürler. İyi günler.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Arşivler
Son yorumlar
  • Jithender: Merhaba,Ben 32 yasindayim, Benim iki dgaomdun sonra goguslerim hem kuculdu hem sarkti, onun icin buyutmek ve diklesmelerini istiyorum. Karin bolgesinde alinan fazla yaglarla boyle bir ameliyamt mumkunmu beni bilgilendirirseniz sevinirim cunku benim icin iki ameliyat birden gelisir cunku ayni zamanda karin bolgesindeki yaglardan kurtulamiyorum.
    View Post
Hakkımızda
Saglikmakalesi.Net'de verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitede sağlık hizmeti verilmemektedir. Siz her ihtimale karşı doktorunuza başvurunuz.
Sosyal Paylaşımlar