Sağlık Hakkında Bilgiler | Sağlık Makaleleri | Güncel Teknoloji |

Genel Hastalıklar

Alerjiler, Alerjik Rinit ve ASTIM

Reklam

Alerjik rinitinin anlamı burun iltihabıdır. Havadaki polenler, tozlar yani kısacası boğazı, burunu gözü tahriş edici maddeler histamin salgısını tetikleyebilir.  Histamin burunda sinüslerde ve göz kanallarında iltihaplanmaya ve sıvı üretime neden olur.

Alerjik Rinit’in Türleri:
 Alerjinin 2 türü vardır.
        -Mevsimsel olanı vardır. Bu sadece yılın belli mevsimlerinde ortaya çıkıp kaybolur.
        -Diğeri de 1 yıl boyu süren. Buna perenial rinit denir.
Alerjik Rinite Ne Neden Olur?
En çok yaygın olan sebep havadaki uçuşan polenler, hayvani pislikler, tozlar, küf ve hayvan tüyü gibi dış nedenlere bağlı olarak gerleşir.
Belirtileri:
Tanı koymak için doktor tarafından tıbbı öykünün bilinmesi gerekir ve tıbbı öyküne göre durumlar değerlendirir.  Belirtilerde hapşırma, tıkanıklık, burnun sürekli akması, kaşıntılı burun, göz ve kulaklar, burun kanaması, yorgunluk vardır.
Alerjik rinit genelde 40 yaşından önce ortaya çıkar ve zamanla ve onun etkisi yaş ilerledikçe azalmaya başlar. Egzama, ürtiker veya astım gibi diğer alerji hastalıkları olan kişilerde Alerjik rinit hastalığının görülmesi daha yüksektir.


Alerjik Rinitim Var Ne Yapmalıyım?
  • -          Üzerinde toz tutabilecek kilim, halı gibi şeyler kullanılmamalıdır.
  • -          Evin havalandırması çok iyi yapılmalıdır. Bol bol temiz havanın girmesi sağlanmalıdır.
  • -          Polenli ortamlardan olduğunca uzak durmaya çalışılmalı eğer buralara gidelecekse maske gibi bir şeyle kendisini polenlerden korumalıdır.
  • -          Evdeki havanın kurumamısına özen gösterilmelidir. Çünkü hava kuruduğu zaman bu hastalık daha kötüye doğru gitmektedir. Bu yüzden nemlendirici kullanılmalıdır.
34863fc8ae9bf8cf14b9399940c1f4a4 13042011611 300x240 Alerjiler, Alerjik Rinit ve ASTIMAlerjik Rinit Tedavisi
Alerjik Rinit hastalığının kesin olarak bir tedavisi yoktur. Yani bu sorun anca Alerjik rinite sebep olan madde bulunup bundan sonra ondan kaçmakla mümkün olabilir. Alerjik rinit için doktora gidildiğinde doktor genelde sizlereantihistaminik ve sprey tarzı maddeler yazarak bunu da  burun ve gözlerdeki salgıyı azaltmak için verebilir. Eğer hastalığa neden olan ana madde bulunmazsa bu ilaçlar kısa süreli bir rahatlama sağlar
Alerjiler ve Astım
Alerjik rinit astımla bağlantılı önemli bir sorundur. Bazı insanlar için, astım kontrolları Alerjik Rinit kontrol anlamına gelmektedir. Bu bir teoriden ibaret ve daha hala ispatlanamamıştır.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Arşivler
Son yorumlar
  • Jithender: Merhaba,Ben 32 yasindayim, Benim iki dgaomdun sonra goguslerim hem kuculdu hem sarkti, onun icin buyutmek ve diklesmelerini istiyorum. Karin bolgesinde alinan fazla yaglarla boyle bir ameliyamt mumkunmu beni bilgilendirirseniz sevinirim cunku benim icin iki ameliyat birden gelisir cunku ayni zamanda karin bolgesindeki yaglardan kurtulamiyorum.
    View Post
Hakkımızda
Saglikmakalesi.Net'de verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sitede sağlık hizmeti verilmemektedir. Siz her ihtimale karşı doktorunuza başvurunuz.
Sosyal Paylaşımlar